Trendy v riadení ľudských zdrojov sa menia každý rok. Ten budúci bude silne ovplyvnený spamätávaním sa z korony a riešením jej dôsledkov. Naše tri tipy pre HR v roku 2021 sa preto týkajú očakávaných úloh HR na tomto poli.
1. Porastú nároky na online komunikáciu
Nie, problém s videoporadami nie je vyriešený. Cez prvý jarný lockdown bolo úspechom, že sa ľudia dokázali vôbec spojiť. A kto vedel zdieľať obrazovku, bol za experta. Medzitým sa však nároky zväčšili, ľudia unavili a technika zastarala. A všetci tušíme, že čiastočný homeoffice a potreba kvalitnej videokomunikácie už zostane na stole natrvalo.
Zamestnanci by sa radi videli a počuli v lepšej kvalite. Potrebujú lepšie notebooky, kamery, slúchadlá, mikrofóny. A povedzme si rovno, že IT chlapci väčšinou nie sú z kategórie ľudí, ktorí chodia po chodbách a pýtajú sa kolegov, ako im môžu pomôcť. Padá to teda na HR.
Špecifický problém sú videoporady, v rámci ktorých je časť ľudí vo firme a časť doma. Ľudia doma by mali vidieť celú zasadačku a všetkých kvalitne počuť. To chce zase investíciu a zaškolenie.
Niektorí zamestnanci s novými nástrojmi stále nevedia robiť. Teraz sa držia končekmi prstov, ale keď pridáte do štandardu nové veci, kolaboratívne nástroje, stratia sa. Stále je potrebné školiť aj základy.
Súčasne budeme chcieť od videomítingov čoraz viac. Bude potrebné sa naučiť, ako udržať na takomto stretnutí dynamiku, zapojenie ľudí a pritom byť efektívnejší než doteraz. Skrátka mäkké zručnosti v online prostredí.
Pre pracovníkov HR zostane, samozrejme, veľkou témou organizácia kombinovaného office a homeoffice života zamestnancov. Tak, aby tímy zostali efektívne a produktívne.
A novým rizikom bude, že toto všetko inde zvládnu rýchlejšie a lepšie a odlákajú od vás frustrovaných zamestnancov.
2. Vakcinácia na úrovni podnikov
Vychádzajme z toho, že niekedy na jar sa vakcína dostane v masovejšom meradle aj k prostému ľudu. Zamestnanci HR budú stáť pred tým istým problémom, ako celý štát, len v menšom – ako presvedčiť zamestnancov, že im vakcína neublíži. Keď sa to na úrovni firiem nepodarí, riziká pre chod podnikov zostanú stále prítomné – len bez celoštátnych lockdownov a opatrení, lebo zodpovednosť sa presunie zo štátu na ľudí a firmy.
3. Po vakcíne a roku plnom stresu budú mnohí zvažovať, čo ďalej
Koniec korony bude patriť presne medzi momenty, keď ľudia prehodnocujú svoje životy, čo im za čo stojí a nestojí. Vedome či podvedome si všimnú, ako to ich firma vo vzťahu k nim zvládala. Ako to dávala ich rodina, aké majú vlastné sny a potreby. A niekedy s tým pocitom ani podnik nebude mať nič spoločné – povedzme si rovno, subjektívna pravda ľahko tromfne objektívnu. Čiže ľudia z HR tu budú mať „rozkývaných“ zamestnancov, pričom najľahšie budú vedieť odísť tí najžiadanejší. Na to si bude treba dať naozaj veľký pozor.
Veľa síl do ťažkého (ale na úspech odsúdeného) roku 2021.
Juraj Ďurina
SME Business ConsultantSom súčasťou tímu, ktorý radí pri zefektívňovaní organizácií, zlepšovaní služieb zákazníkom a rozvoji biznisov malých a stredných podnikov.
Podobné články
Projekt 9: Reforma daňovej a colnej správy
V roku 2004 sa zrodila myšlienka zásadnej reformy daňovej a colnej správy. Na tomto ambicióznom projekte sme sa výrazne podieľali.
Projekt 8: Prvé elektronické referendum na Slovensku
V roku 2011 sme v Turčianskych Tepliciach pomohli pripraviť prvé elektronické referendum na Slovensku.
Projekt 7: Zmena systému riadenia Slovenského národného divadla
V roku 2006 sme sa pustili do práce pre Slovenské národné divadlo. Našou úlohou bolo navrhnúť novú štruktúru a systém riadenia SND.
Projekt 6: Procesný audit na Ministerstve financií SR
V roku 2003 sme realizovali procesný audit na Ministerstve financií SR - prvý svojho druhu v štátnej správe na Slovensku.
Projekt 5: Práca pre vodárenské spoločnosti
V roku 2006 sme sa pustili do našej prvej veľkej odbornej práce v oblasti vodárenstva.
Projekt 4: Od malého tímu k významnému hráčovi v oblasti grantového poradenstva
Dnes má Grantexpert viac ako 30 000 registrovaných zákazníkov.