fbpx

Projekt 8: Prvé elektronické referendum na Slovensku

Seriál textov k 30 rokom Centire

V oblasti automatizácie procesov a digitálnej transformácie samospráv sme na Slovensku uskutočnili niekoľko pilotných projektov zameraných na zlepšenie služieb pre občanov. Jedným zo zaujímavých iniciatív bolo prvé elektronické referendum, ktoré v roku 2011 prebehlo v meste Turčianske Teplice.

Automatizácia služieb občanom

V rámci snahy o modernizáciu a efektívnejšiu komunikáciu medzi mestskou samosprávou a občanmi sme realizovali pilotné projekty, ktoré sa týkali automatizácie procesov životných situácií. V týchto projektoch sme odpilotovali desať služieb v jedenástich mestách na Slovensku. Cieľom bolo umožniť mestám viac komunikovať elektronicky a zapojiť občanov do rozhodovacieho procesu.

Turčianske Teplice: Pilotné mesto

Turčianske Teplice, ako pilotné mesto tohto projektu, prejavilo odhodlanie byť modernou samosprávou, ktorá využíva nové technológie na komunikáciu s občanmi. Mesto sa rozhodlo spýtať občanov na kľúčové otázky týkajúce sa investícií do rozvoja mesta prostredníctvom elektronického referenda, čo umožnilo občanom aktívne sa zapojiť do rozhodovacieho procesu.

Realizácia elektronického referenda si vyžadovala nielen technické, ale aj legislatívne úpravy. Mesto zabezpečilo potrebnú legislatívu, zatiaľ čo technický tím nastavoval procesy, vrátane distribúcie kódov a technického zabezpečenia hlasovania. Projekt bol pripravený v spolupráci s Paneurópskou vysokou školou. Našou úlohou bola príprava softvérového a hardvérového vybavenia.

Priebeh referenda a jeho výsledky

Referendum v Turčianskych Tepliciach bolo technicky úspešné. Hoci jeho výsledky neboli pre mesto záväzné, keďže sa nepodarilo dosiahnuť potrebné kvórum účasti, boli pre vedenie mesta dôležitým signálom. Myšlienka využiť elektronické referendum na prieskum verejnej mienky sa v praxi osvedčila a priniesla dôležité poznatky pre budúce projekty.

Na tento unikátny projekt spomína aj vtedajší primátor mesta Michal Sygút:

Úloha lídra je mať víziu a tiež odvahu presadiť niečo nové a jedinečné, čo významne uľahčí komunikáciu občana a mesta. Spojenie odborníkov v IT segmente, akademickej obce a odvahy samosprávy mesta dalo základ tomuto úspešnému projektu. Občania vtedy rozhodli, že zelenú má dostať projekt rekonštrukcie kultúrneho domu na viacúčelovú multimediálnu sálu. Tento projekt bol následne aj zrealizovaný.“

Hlavným cieľom elektronického referenda bolo umožniť občanom vyjadriť sa ku kľúčovým otázkam mesta, zaujímať sa o ich názory a ukázať nové inovatívne formy hlasovania. Projekt tiež predstavoval legislatívnu výzvu a prispel k budovaniu legislatívy umožňujúcej takéto formy hlasovania, čím pokračoval v trende informatizácie samospráv.

Inovatívny čin roka

Projekt získal ocenenie Inovatívny čin roka 2011 udeľované Ministerstvom hospodárstva SR v kategórii Inovácia služby. Elektronické referendum v Turčianskych Tepliciach bolo ocenené za svoju inovatívnosť a prínos k modernizácii samosprávnych služieb. Prvé elektronické referendum bolo významným krokom smerom k modernizácii a digitalizácii samosprávnych služieb na Slovensku. Projekt priniesol cenné skúsenosti a otvoril dvere pre ďalšie inovatívne projekty v oblasti elektronického hlasovania.

Renáta Kiselicová

Managing Partner

Prihláste sa na odber noviniek

Podobné články