fbpx

Projekt 7: Zmena systému riadenia Slovenského národného divadla

Seriál textov k 30 rokom Centire

V roku 2006 sme sa pustili do práce pre Slovenské národné divadlo (SND). Našou úlohou bolo navrhnúť novú štruktúru a systém riadenia tejto prestížnej kultúrnej inštitúcie. Projekt bol plný výziev, inovácií a spolupráce s mnohými odborníkmi a umelcami.

Vtedy sme ešte netušili, že sa kultúra stane na dlhšie obdobie našou nosnou témou a koľko projektov v tomto rezorte budeme nakoniec realizovať.

Príprava a inšpirácie

Počas realizácie projektu sme absolvovali desiatky stretnutí so zástupcami SND. Závery z týchto stretnutí a inšpirácie zo zahraničia boli hlavnými podnetmi pre naše návrhy na kvalitnejšie fungovanie organizácie.

V prvej fáze sme sa zamerali na efektívnejšie a prehľadnejšie usporiadanie organizačných jednotiek. Následne sme našu pozornosť zamerali na jasnejšie pomenovanie a usporiadanie právomocí a zodpovedností pracovníkov. Procesne a kompetenčne sme zefektívnili fungovanie vybraných organizačných útvarov.

Súčasne sme sa zaoberali mapovaním a analýzou interných procesov a na základe získaných údajov sme navrhli zlepšenia. Napokon sme do riadenia vzťahov v rámci divadla implementovali ekonomické princípy.

Dôležité návrhy

Jedným z našich hlavných návrhov bolo zavedenie grantového systému dovnútra SND. Tento systém by umožňoval interné súťaže a zároveň by otvoril príležitosti aj pre externých umelcov. Verili sme, že takýto prístup by do divadla priniesol nové talenty a inovatívne projekty.

Významným návrhom bolo osamostatnenie dielní, ktoré by tak mohli poskytovať služby aj iným divadlám. Navrhli sme tiež zásadné zmeny v projektovom riadení tak, aby pomohlo lepšie koordinovať a realizovať rôzne aktivity v rámci SND. Vzhľadom na to, že v tom čase viselo vo vzduchu sťahovanie divadla, mnohé z našich návrhov sme prispôsobili tejto situácii.

Komunikácia

Počas celého projektu sme úzko spolupracovali s vtedajšou riaditeľkou Silviou Hroncovou, ktorá bola na jednej strane veľmi prísna, ale súčasne aj veľmi profesionálna. Jej prístup a nároky prispeli k tomu, že výsledky našej práce boli vysoko hodnotené.

Naše závery a návrhy sme napokon prezentovali pred zástupcami všetkých zložiek divadla – hercami, režisérmi, dramaturgmi, opernými spevákmi – v Malej scéne, hoci podobné prezentácie nebývajú pri procesných projektoch zvykom. Nie všetky naše návrhy prešli bez diskusie, celkovo však prevládlo porozumenie, prečo ich navrhujeme a chuť pustiť sa do ich realizácie.

Zavedenie do praxe

Veľa z našich návrhov sa nakoniec zaviedlo. Stále sme hrdí na to, že sme mohli prispieť k modernizácii a zlepšeniu fungovania Slovenského národného divadla.

Samotný projekt sa napokon stal predobrazom veľkého procesného projektu, v ktorom sme analyzovali fungovanie celého rezortu kultúry

Renáta Kiselicová

Managing Partner

Prihláste sa na odber noviniek

Podobné články