fbpx

Projekt 2: Implementácia Activity Based Costing

Seriál textov k 30 rokom Centire

Program USAID na prípravu business konzultantov

Začiatky consultingu sa v našej firme datujú do roku 1996. Boli sme jednou zo štyroch firiem vybraných USAID do programu transferu know-how a prípravy business konzultantov na Slovensku pre poskytovanie služieb v oblasti zavádzania Activity-Based Costing (ABC) do slovenských výrobných podnikov. ABC je metóda kalkulácie skutočných nákladov na produkt a vznikla na základe výskumu špičkových amerických ekonómov v 80-tych rokoch minulého storočia.

Firmy vtedy využívali klasický systém kalkulácií, kedy sa jednotlivé réžie alokujú na výsledné produkty na základe stanoveného percenta. Tento prístup má však nedostatky – nezohľadňuje objektívne vzťahy medzi skutočnými nákladmi a výslednými produktami, najmä ak výrobky vyžadujú rozdielny výrobný proces, využívajú iné technológie, alebo sa výrazne odlišujú procesy predaja v závislosti od typov zákazníkov alebo distribučného kanála.

Čím je metóda ABC taká inovatívna a praktická?

Metóda ABC umožňuje spoločnostiam oveľa lepšie a adresnejšie priraďovať náklady na jednotlivé koncové objekty, teda na produkty, zákazníkov alebo distribučné kanály.  ABC predstavovala v tej dobe nový prístup k oceňovaniu produkcie a k riadeniu nákladov vo firme. Jeho základnou filozofiou je dvojstupňová alokácia zdrojov (nákladov) na finálny produkt prostredníctvom aktivít. Hlavnými prvkami tohto systému oceňovania sú zdroje, aktivity, produkty a rozvrhové základne (drivery) používané na alokáciu zdrojov na aktivity v prvom stupni alokácie a rozdelenie nákladov aktivít na produkty v druhom stupni alokácie. Na rozdiel od tradičných metód, ktoré priraďujú náklady priamo k produktom, metódou ABC sa v prvej fáze alokujú zdroje k špecifikovaným aktivitám a až druhej fáze sa náklady aktivít priraďujú prostredníctvom rôznych driverov k produktom.

Metóda ABC odhaľuje manažmentu iný pohľad na fungovanie firmy a umožňuje analyzovať jej jednotlivé aktivity. Otvára priestor na sledovanie spotreby zdrojov na úrovni aktivít, čo je významný prínos tejto metódy a v podstate znamená prepojenie nákladového manažmentu s procesným manažmentom. Umožňuje okrem iného aj vyhodnocovať, do akej miery daná aktivita pridáva pridanú hodnotu produktu. Metóda ABC odhaľuje skryté rezervy firemných zdrojov, a tak umožňuje ich lepšie využitie a následné zníženie nákladov.

Zavádzanie ABC do slovenských podnikov a organizácií

V rámci 1,5-ročného programu sme metódu ABC zaviedli aj v niekoľkých výrobných podnikoch. Poradenstvo využívajúce metódu ABC tvorilo gro našich projektov aj v nasledujúcich rokoch a získané know-how využívame dodnes. Celkovo sme metódu ABC využili v približne šiestich desiatkach projektov v najrôznejších odvetviach – od výrobných podnikov, cez veľké finančné inštitúcie, obchodné spoločnosti, po organizácie verejného sektora. Veľmi zaujímavé nákladové modely sme vytvorili aj pre tri energetické firmy.  V tej dobe sme boli na česko-slovenskom trhu lídrami v zavádzaní Activity-Based Costing.

Naším úplne prvým samostatným komplexným projektom bolo zavádzanie ABC, vrátane SW podpory, u najväčšieho výrobcu alkoholu na Slovensku – ST. Nicolaus. Navrhli sme model, odladili výsledné kalkulácie a následne naimplementovali SW riešenie od fínskej spoločnosti. Prepojili sme ho priamo s ERP, takže kalkulácie prebiehali automaticky na základe skutočných údajov o spotrebe nákladov a výrobe. Pre firmu ST.Nicolaus sme vytvorili detailnú nákladovú analýzu činností vo výrobe, ocenili sme jednotlivé polotovary, rozpracovanú výrobu, všetky produkty a všetkých zákazníkov.

Firma v tej dobe implementovala nový ERP systém a nemali sme dostatočné informácie o výsledných kalkuláciách nákladov a ziskovosti našich produktov. Najmä s ohľadom na to, že sme nutne potrebovali mať správne a detailné informácie o štruktúre nákladov pre rokovania o cenách a celkových obchodných podmienkach s veľkými odberateľmi, rozhodli sme sa použiť na kalkulácie systém ABC. Systém ABC nám umožnil prvýkrát zistiť skutočné a detailné náklady jednotlivých produktov, skupín produktov, ale aj samotných prevádzok a zákazníkov. Dokázali sme spoločne úspešne implementovať ABC systém a s ním aj presný systém alokácie režijných nákladov. Pravidelné údaje o výsledných kalkuláciách a možnosti modelovania rôznych scenárov, ako aj presné vyhodnocovanie ziskovosti produktov a zákazníkov, nám veľmi pomohli.

Tibor Gregor, vtedajší finančný riaditeľ ST.Nicolaus, aktuálne Klub500

Nasledovala spolupráca s ďalšími významnými klientmi. V Assi Domän Štúrovo sme realizovali jednorazový model s cieľom identifikovania potenciálnych úspor nákladov (cost cutting) na úrovni aktivít. Pre studenú valcovňu VSŽ sme riešili plánované, skutočné a výsledné kalkulácie. Medzi ďalších významných prvých klientov patrili napr.  Mäsospiš alebo Harmanecké papiere.

Doteraz si uvedomujeme prínos našich projektov zavádzania ABC u klientov. Ich výsledky otvárali oči manažmentu, obchodníkom kalkulácie ABC ukázali iný obraz o profitabilite jednotlivých zákazníkov a produktov, spoľahlivé informácie prepájali obchod s financiami.

Spoluautorstvo knihy o metóde ABC

Hmatateľnou spomienkou na toto obdobie je aj publikácia, ktorej som bola spoluautorkou – Metóda ABC: kalkulácia skutočných nákladov na produkt. Kniha je pokračovaním mojej diplomovky a bola vydaná v roku 1997 v náklade 5000 kusov. Doteraz ide o jedinú publikáciu na túto tému v slovenčine.

Princípy ABC a celkovo koncept, ktorý pôvodne konzorcium CAM-I (Computer-Aided Manufacturing International) odporúčalo pre výrobné podniky, sa v dnešnej praxi pretavili do zjednodušenej podoby, kedy priamo ERP systémy umožňujú udržiavať plánované náklady na jednotlivé výrobné operácie a takouto formou je možné výrobnú réžiu pomerne presne premietnuť do plánovanej ceny výrobku. Nerieši to však celkom problém výsledných kalkulácií, ostatných réžií a špecifík nákladov vyvolaných konkrétnymi zákazníkmi, distribučnými kanálmi. Rovnako tak ani problém správneho priradenia zliav a bonusov z predajných cien, operatívnych prepočtov v prípade nevyužitej kapacity a iných prípadov, ktoré umožňujú efektívne riadiť náklady. Poznanie presnej ziskovej marže v požadovanej miere detailu je nevyhnutná informácia pre správne rozhodovanie pri riadení firmy, aj preto sa tejto téme dodnes venujeme.

Od ABC k ESG

Teoretický/akademický koncept metódy ABC prešiel rokmi svojim vývojom. Je to stále aktuálna téma, ktorá sa v teórii aj praxi vyvíja. Dnes sa posúva napr. do aktuálnej oblasti – možnosti prepočtov pre ESG reporting. Konkrétne ide o tvorbu modelov postavených na princípe ABC, ktoré umožňujú napr. kalkuláciu uhlíkovej stopy pre jednotlivé konkrétne výrobky.

Renáta Kiselicová

Managing Partner

Prihláste sa na odber noviniek

Podobné články

Stránka používa súbory cookies a externé skripty pre zabezpečenie funkcionality a zlepšenie používateľského zážitku. Viac informácii v sekcii Zásady ochrany osobných údajov.